o mnie

Moje marzenie dojrzewało stopniowo, aż w końcu na dobre zamieszkało w mojej głowie kilka lat temu. Tym marzeniem jest Zielona Polska, czyli kraj zrównoważony pod względem ekologicznym. Marzenie wielkie jak słoń, a ja mała jak mrówka. Czy jest realne? Musi być jakiś sposób! 

Ale po kolei… 

Moja historia związana z działalnością społeczno-polityczną zaczęła się w 2015 roku. Właśnie skończyłam studia podyplomowe, przełomowe dla mnie, ponieważ poznałam siebie i odkryłam rzeczy, których nie oczekiwałam. Uświadomiłam sobie, że moją pasją ochrona środowiska i działalność społeczna i nie zaznam spokoju, dopóki nie zwiążę z nią swojego  życia zawodowego. Dość dziwne odkrycie biorąc pod uwagę biznesowy charakter studiów. Stanowiska dla samych stanowisk mnie nie interesowały, szkoda na to życia. Zaczęłam się zastanawiać jak pogodzić pasję z zawodem i równocześnie wykorzystać zdobytą wiedzę i doświadczenie. Może fundacja, własna działalność gospodarcza, albo dalszy rozwój w korporacji na innym stanowisku?

Te plany zostały przerwane przez wybory w 2015 r. – wygrana PiS i początek łamania zasad demokracji. Wzbierała we mnie złość, jakiej jeszcze nie czułam, poszłam na swój pierwszy protest w życiu. Potem był KOD, działania w organizacji, dalsze protesty. To był cenny czas – zbierałam doświadczenia w działalności społecznej, poznałam wielu wspaniałych ludzi. Na pasję nie zostawało już zbyt wiele czasu; czułam, że moje marzenie się oddala. 

W końcu zrozumiałam, że sama walka nie wystarczy, że to nie przekona ludzi, że musimy zacząć budować Polskę marzeń. I że nikt inny za nas tego nie zrobi. Zaczęłam szukać. 

W tym czasie oprócz KOD działałam również w Sekcji Programowej – nieformalnej grupie złożonej z kilku ekspertów z kilku dziedzin, szukających drogi i chcących zmieniać świat. Zaczęliśmy się zastanawiać, na jaką partię chcielibyśmy zagłosować i napisaliśmy dla niej program. Powstał program partii przyjaznej dla mieszkańców, nowoczesnej, patrzącej w przyszłość, zrównoważonej gospodarczo i ekologicznie, tolerancyjnej, zaangażowanej społecznie, mającej realny wpływ na strategię rozwoju UE, zachowującej standardy demokracji. To była wizja Polski przyjaznej do życia dla nas i dla przyszłych pokoleń. Okazało się, że takiej partii nie ma, więc nazwaliśmy ją PKNM – Partia Której Nie Ma. Taka zabawa, która jednak zabawą nie była, ponieważ odmieniła mój sposób myślenia. 

Zdałam sobie sprawę, że sama niewiele mogę i zaczęłam się rozglądać za liderem lub liderką, którzy mogliby coś zmienić w tej Polsce. I znalazłam. Poczynania Roberta Biedronia obserwowałam od dłuższego czasu i krok po kroku zyskiwał moje zaufanie. Podobało mi się jak rządził w Słupsku, podobało mi się jak rozmawia z ludźmi, podobała mi się konsekwencja, progresywne myślenie. W końcu stwierdziłam – tak, to on i napisałam do niego list.  Napisałam, że widzę w nim nadzieję na zmianę polityki w Polsce, napisałam też coś o sobie i o tym, że chętnie mu pomogę.

Udało się – po pewnym czasie dołączyłam do zespołu Roberta, zostałam koordynatorką projektu w Łodzi, poznałam wielu mądrych i pełnych pasji ludzi.  Potem krok po kroku tworzyłam zespół w Łodzi – ludzi z pozytywnym nastawieniem, z otwartą głową, którym chce się zmieniać Polskę. Cieszy mnie, że w zespole jest wielu młodych; widzę, że są gotowi wziąć odpowiedzialność za nasz kraj. To daje nadzieję. 

W 2019 roku dwukrotnie kandydowałam w wyborach. Najpierw ubiegając się o mandat Posłanki do Parlamentu Europejskiego, kandydując z pierwszego miejsca na łódzkiej liście. Potem, startując z pierwszego miejsca listy w okręgu piotrkowskim, gdzie wynikiem ciężkiej pracy moich wolontariuszy, wolontariuszek i mojej, oraz dzięki zaufaniu mieszkańców i mieszkanek, uzyskałam mandat Posłanki na Sejm RP.

Aktualnie jestem Posłanką na Sejm RP IX kadencji.

Zasiadam w dwóch komisjach stałych:

  • Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
  • Komisji Finansów Publicznych 

Ale także w kilku zespołach parlamentarnych:

  • Łódzki Zespół Parlamentarny
  • Parlamentarna Grupa Kobiet 
  • Parlamentarny Zespół Antysmogowy
  • Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
  • Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi Ekspresowej S 74
  • Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi Ekspresowej S12 
  • Parlamentarny Zespół ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej 
  • Parlamentarny Zespół ds. Środowiska, Energii i Klimatu 
  • Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Zwierząt Hodowlanych – wiceprzewodnicząca 
  • Parlamentarny Zespół Praw Kobiet
  • Zespół Parlamentarny ds. Zielonego Ładu dla Polski
  • Zespół Parlamentarny „Zerwij z plastikiem”

Należę także do Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji

Anita Sowińska 

Posłanka na Sejm RP