Zrzut ekranu 2020-06-5 o 16.30.12

Nie będzie kopalni w Złoczewie

Odejście Bełchatowa od węgla już przesądzone! To wielki sukces i kamień milowy w transformacji energetycznej Polski!

Polska Grupa Energetyczna oświadczyła dziś oficjalnie, że nie zbuduje kopalni węgla brunatnego w Złoczewie. To najlepsza wiadomość dnia, jaką mogłam sobie wymarzyć!

Odejście od węgla i sprawiedliwa transformacja regionu bełchatowskiego to  jeden z moich priorytetów w mojej pracy poselskiej. Ponad rok intensywnej pracy, która na początku wydawała się syzyfowa, a jednak przyniosła efekty. I to jakie! 

Powspominam troszkę!

W lutym 2020 roku odbyła się debata w Sejmie – posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Złoczewa, zorganizowane przez posłów i posłanki z PiS. Było to spotkanie, na które przyszło kilkadziesiąt osób, głównie związki zawodowe. Jedno z moich pierwszych doświadczeń w sejmie. Posłowie i posłanki z PiS obiecywali ludziom, że Złoczew będzie. Pamiętam, jak tłumaczyłam działaczom związków zawodowych, że PiS ich oszukuje, że Złoczew nie powstanie, a Bełchatów potrzebuje sprawiedliwej transformacji. Pamiętam, jak skrytykowałam jednego z ich „ekspertów” za to, że podważa naukowe dowody na zmiany klimatyczne. Wtedy nie wierzyli, ale to był początek.

Relacja z posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Złoczewa, luty 2020 r.:  https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=POSIEDZENIAZESP&Zesp=695

Potem przyszedł maj 2020 roku, czas pandemii. Związki zawodowe napisały list do parlamentarzystów i parlamentarzystek z okręgu piotrkowskiego (który reprezentuję). Zapytali nas wprost: co sądzimy o Złoczewie? Z tego co mi wiadomo odpowiedziałam tylko ja i powiedziałam prawdę. Potem usłyszałam od nich, że szanują to, że miałam odwagę to zrobić. O liście i mojej odpowiedzi napisałam na blogu: https://anitasowinska.com/2020/06/05/przyszlosc-belchatowa/

W czerwcu 2020 roku zaczęło się mówić o funduszach z UE na sprawiedliwą transformację. Niestety, nikt nie wspominał o Bełchatowie. Mówiło się o Śląsku, Wałbrzychu i Wielkopolsce, a o Bełchatowie nic. Postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i zaczęłam zorganizować posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Zielonego Ładu dla Polski. Zanim do niego doszło, spotkałam się z samorządowcami i związkami zawodowymi – przy kawie. Ostatecznie udało się zgromadzić wszystkich przy jednym stole 4 września 2020 r. w Bełchatowie. Zrobiliśmy burzę mózgów – rozmawialiśmy o przyszłości Bełchatowa bez Złoczewa. Obawiałam się tej debaty, ale dało się. Zespół wypracował ciekawe propozycje dla rozwoju regionu, a ja byłam szczęśliwa. Któryś ze związkowców na koniec podziękował mi za to spotkanie i powiedział, że to pierwszy raz, kiedy osoba z polityki z nimi rozmawiał. Relacja ze spotkania na blogu: https://anitasowinska.com/2020/09/14/dokumenty-u-marszalka/

8 września Marszałek Województwa Łódzkiego podjął decyzję o przygotowaniu Terytorialnego Planu Transformacji Regionu. Ruszyło…

W listopadzie 2020 r. wspólnie z ClientEarth postanowiliśmy zorganizować jeszcze jedno posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Zielonego Ładu dla Polski, tym razem pod tytułem „Czy na transformacji w Bełchatowie da się zarobić?”.  Na spotkanie oprócz ekspertów i ekspertek, samorządu, rządu, związków zawodowych i organizacji społecznych zaprosiliśmy też małe i średnie firmy. Pokazaliśmy, jak można zarobić na transformacji. Relację z tego spotkania możecie znaleźć na stronie zespołu parlamentarnego: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=POSIEDZENIAZESP&Zesp=634

Na początku stycznia przeprowadziłam kontrolę poselską w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Pytałam o postępy prac nad Terytorialnym Planem Transformacji Regionu. Prace postępowały powoli, trochę zbyt wolno, ale jednak szły w dobrym kierunku.

Styczeń 2021 roku. Rząd ogłosił, że Bełchatów otrzyma 350 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czyli ok. 10% alokacji krajowej. Według ekspertów z fundacji Instrat i ClientEarth powinni liczyć na 20%, biorąc pod uwagę choćby wielkość elektrowni. Byłam trochę zła na opieszałość urzędników, szczególnie na Urząd Marszałkowski w Łodzi. Pisałam o tym na stronie, zrobiłam konferencję prasową, szło jak po grudzie. Ale zdawałam sobie sprawę z tego, że to i tak jest sukces, szczególnie że jeszcze rok temu o Bełchatowie nic się nie mówiło w kontekście transformacji.

Maj 2021 roku. Zła wiadomość, że Bełchatów nie dostał ani złotówki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Kompletny brak informacji dlaczego tak się stało, żadne media o tym nie piszą. Napisałam więc interpelację do Ministra Klimatu i Środowiska. Jeszcze nie otrzymałam odpowiedzi, więc może już ją szykują.  Interpelację można znaleźć na stronie: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=24210

Dzisiejsza decyzja PGE to bardzo ważny kamień milowy dla sprawiedliwej transformacji Bełchatowa i całej Polski. Spodziewam się, że teraz, gdy jest już konkretna data odejścia od węgla, niedługo dowiemy się, że Bełchatów otrzyma środki z UE. To nastąpi niedługo.

Projekt Bełchatów jeszcze się nie zakończył. Liczę, że zakończy się w 2030 roku, a nie w 2036 roku, jak zapowiada PGE i urzędnicy.  Liczę, że będzie to szybki pociąg do Bełchatowa, przemysł OZE i usługi rehabilitacyjne oraz turystyczne – tak jak wymarzył to zespół we wrześniu 2020 roku.

Posłanka na Sejm RP
Anita Sowińska

udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email