Odejście Bełchatowa od węgla już przesądzone! To wielki sukces i kamień milowy w transformacji energetycznej Polski!
Polska Grupa Energetyczna oświadczyła dziś oficjalnie, że nie zbuduje kopalni węgla brunatnego w Złoczewie. To najlepsza wiadomość dnia, jaką mogłam sobie wymarzyć!
Odejście od węgla i sprawiedliwa transformacja regionu bełchatowskiego to jeden z moich priorytetów w mojej pracy poselskiej. Ponad rok intensywnej pracy, która na początku wydawała się syzyfowa, a jednak przyniosła efekty. I to jakie!
Powspominam troszkę!
W lutym 2020 roku odbyła się debata w Sejmie – posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Złoczewa, zorganizowane przez posłów i posłanki z PiS. Było to spotkanie, na które przyszło kilkadziesiąt osób, głównie związki zawodowe. Jedno z moich pierwszych doświadczeń w sejmie. Posłowie i posłanki z PiS obiecywali ludziom, że Złoczew będzie. Pamiętam, jak tłumaczyłam działaczom związków zawodowych, że PiS ich oszukuje, że Złoczew nie powstanie, a Bełchatów potrzebuje sprawiedliwej transformacji. Pamiętam, jak skrytykowałam jednego z ich „ekspertów” za to, że podważa naukowe dowody na zmiany klimatyczne. Wtedy nie wierzyli, ale to był początek.
Relacja z posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Złoczewa, luty 2020 r.: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=POSIEDZENIAZESP&Zesp=695
Potem przyszedł maj 2020 roku, czas pandemii. Związki zawodowe napisały list do parlamentarzystów i parlamentarzystek z okręgu piotrkowskiego (który reprezentuję). Zapytali nas wprost: co sądzimy o Złoczewie? Z tego co mi wiadomo odpowiedziałam tylko ja i powiedziałam prawdę. Potem usłyszałam od nich, że szanują to, że miałam odwagę to zrobić. O liście i mojej odpowiedzi napisałam na blogu: https://anitasowinska.com/2020/06/05/przyszlosc-belchatowa/
W czerwcu 2020 roku zaczęło się mówić o funduszach z UE na sprawiedliwą transformację. Niestety, nikt nie wspominał o Bełchatowie. Mówiło się o Śląsku, Wałbrzychu i Wielkopolsce, a o Bełchatowie nic. Postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i zaczęłam zorganizować posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Zielonego Ładu dla Polski. Zanim do niego doszło, spotkałam się z samorządowcami i związkami zawodowymi – przy kawie. Ostatecznie udało się zgromadzić wszystkich przy jednym stole 4 września 2020 r. w Bełchatowie. Zrobiliśmy burzę mózgów – rozmawialiśmy o przyszłości Bełchatowa bez Złoczewa. Obawiałam się tej debaty, ale dało się. Zespół wypracował ciekawe propozycje dla rozwoju regionu, a ja byłam szczęśliwa. Któryś ze związkowców na koniec podziękował mi za to spotkanie i powiedział, że to pierwszy raz, kiedy osoba z polityki z nimi rozmawiał. Relacja ze spotkania na blogu: https://anitasowinska.com/2020/09/14/dokumenty-u-marszalka/
8 września Marszałek Województwa Łódzkiego podjął decyzję o przygotowaniu Terytorialnego Planu Transformacji Regionu. Ruszyło…
W listopadzie 2020 r. wspólnie z ClientEarth postanowiliśmy zorganizować jeszcze jedno posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Zielonego Ładu dla Polski, tym razem pod tytułem „Czy na transformacji w Bełchatowie da się zarobić?”. Na spotkanie oprócz ekspertów i ekspertek, samorządu, rządu, związków zawodowych i organizacji społecznych zaprosiliśmy też małe i średnie firmy. Pokazaliśmy, jak można zarobić na transformacji. Relację z tego spotkania możecie znaleźć na stronie zespołu parlamentarnego: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=POSIEDZENIAZESP&Zesp=634
Na początku stycznia przeprowadziłam kontrolę poselską w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Pytałam o postępy prac nad Terytorialnym Planem Transformacji Regionu. Prace postępowały powoli, trochę zbyt wolno, ale jednak szły w dobrym kierunku.
Styczeń 2021 roku. Rząd ogłosił, że Bełchatów otrzyma 350 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czyli ok. 10% alokacji krajowej. Według ekspertów z fundacji Instrat i ClientEarth powinni liczyć na 20%, biorąc pod uwagę choćby wielkość elektrowni. Byłam trochę zła na opieszałość urzędników, szczególnie na Urząd Marszałkowski w Łodzi. Pisałam o tym na stronie, zrobiłam konferencję prasową, szło jak po grudzie. Ale zdawałam sobie sprawę z tego, że to i tak jest sukces, szczególnie że jeszcze rok temu o Bełchatowie nic się nie mówiło w kontekście transformacji.
Maj 2021 roku. Zła wiadomość, że Bełchatów nie dostał ani złotówki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Kompletny brak informacji dlaczego tak się stało, żadne media o tym nie piszą. Napisałam więc interpelację do Ministra Klimatu i Środowiska. Jeszcze nie otrzymałam odpowiedzi, więc może już ją szykują. Interpelację można znaleźć na stronie: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=24210
Dzisiejsza decyzja PGE to bardzo ważny kamień milowy dla sprawiedliwej transformacji Bełchatowa i całej Polski. Spodziewam się, że teraz, gdy jest już konkretna data odejścia od węgla, niedługo dowiemy się, że Bełchatów otrzyma środki z UE. To nastąpi niedługo.
Projekt Bełchatów jeszcze się nie zakończył. Liczę, że zakończy się w 2030 roku, a nie w 2036 roku, jak zapowiada PGE i urzędnicy. Liczę, że będzie to szybki pociąg do Bełchatowa, przemysł OZE i usługi rehabilitacyjne oraz turystyczne – tak jak wymarzył to zespół we wrześniu 2020 roku.
Posłanka na Sejm RP
Anita Sowińska