DPS1

Starosta Tomaszowski chce zlikwidować DPS?

Do naszego biura poselskiego napisali zdesperowani pracownicy Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. W swoim liście opisują kuriozalną sytuację, o której dowiedzieli się z doniesień medialnych. Starosta Tomaszowski zdecydował, że w związku z zaplanowanym dawno remontem Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, przeniesie pacjentów „tymaczosowo” do DPSu. Dlaczego sytuacja jest kuriozalna?

fot. Michał Pietrzak

Po pierwsze, wiemy że Domu Pomocy Społecznej od ponad roku ciężko walczą z koronawirusem. Pensjonariusze DPS w Tomaszowie Mazowieckim nie spotykali się z bliskimi, nie spędzili rodzinnej Wigilii. Mimo zaszczepienia prawie 90% pensjonariuszy, niestety ośmioro z nich zmarło. Kto w tak ciężkich czasach podejmuje dezycję o przeniesieniu ludzi z zewnątrz do Domu Pomocy Społecznej, który ma całkowicie inne zadania i inny charakter pracy!?

Po drugie, przeniesienie pacjentów ZPO do DPS spowoduje złamanie przepisów o warunkach i funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej, co będzie kwalifikowało placówkę do zamknięcia. Może właśnie o to chodzi Staroście?

W Domu Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim nie ma warunków, by zamieszkali tam ludzie z zewnątrz, którzy codziennie odwiedzać będą wchodzić na teren ośrodka.

Zespół biura poselskiego zareagował natychmiastowo, a sprawę potraktowaliśmy jako pilną.

Przygotowaliśmy i wystosowaliśmy odpowiednie pisma do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Wojewody Łódzkiego, Starosty Tomaszowskiego oraz Dyrektora Łódzkiego Sanepidu.

fot. Michał Pietrzak

O sprawie informowały lokalne media:

https://www.radiolodz.pl/posts/68332

https://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/poslanka-anita-sowinska-interweniuje-w-sprawie-dps-nr-1-w/ar/c1-8183103

https://lodz.tvp.pl/52790055/pracownicy-zaniepokojeni-planowanym-zmianami-w-tomaszowskim-dpsie

udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email