Zrzut ekranu 2020-10-7 o 19.33.32

Stanowisko Lewicy w zakresie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zwanym „estońskim CIT”

Dziś w Sejmie prezentowałam stanowisko KKP Lewicy w zakresie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zwanym „estońskim CIT”.

W trakcie wypowiedzi zwróciłam uwagę, że zaproponowane rozwiązania w ciągu kilku pierwszych lat wpłyną na zmniejszenie dochodów budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Jak wynika z oceny skutków regulacji, w roku 2021 ujemny wpływ na budżet centralny wyniesie ok. 4,3 miliarda zł, a na jednostki samorządowe blisko 1,3 miliarda zł. To dużo i należałoby się zastanowić jak zrekompensować samorządom mniejsze wpływy do budżetu zwłaszcza w pierwszych latach działania nowych regulacji podatkowych. Samorządy są już teraz w bardzo trudnej sytuacji finansowej ze względu na pandemię, ale także ze względu wzrost nakładów na edukację i ochronę zdrowia. Niestety, za nowymi obowiązkami nakładanymi przez rząd nie idzie wzrost dotacji z budżetu.
Anita Sowińska

udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email