Zrzut ekranu 2020-06-5 o 16.30.12

Przyszłość Bełchatowa 

Bełchatów już po raz kolejny powitał mnie deszczem i przyjmuję to za dobry znak ☺ 

Kilka dni temu otrzymałam pismo od związków zawodowych Kopalni Bełchatów, w którym zapytano mnie, a także innych polityków, o stanowisko w sprawie odkrywki w Złoczewie i przyszłości Bełchatowa. Jestem bardzo wdzięczna za ten list, ponieważ mam nadzieję, iż będzie to początek dialogu i wypracowania wspólnej wizji dla całego regionu. 

W piśmie widać zaniepokojenie pracowników kopalni o miejsca pracy oraz o przyszłość całego regionu i ja tę troskę rozumiem i podzielam. Nigdy nie ukrywałam swojego stanowiska w sprawie odkrywki w Złoczewie, ponieważ czuję odpowiedzialność za ludzi i zdaję sobie sprawę, jak duże znaczenie mają decyzje polityków, albo ich brak. Zawsze staram się podejmować decyzje na podstawie wiedzy, a eksperci z różnych dziedzin przyznają, że budowa odkrywki w Złoczewie nie ma uzasadnienia ekonomicznego i środowiskowego. Czasami wolelibyśmy nie słyszeć prawdy, ale kluczenie, bądź po prostu unikanie tematu prowadzi do marazmu i nie daje szans na rozwiązanie. 

Jesteśmy obecnie w przełomowym momencie. W maju Unia Europejska zaproponowała przyznanie Polsce dużych środków finansowych w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla regionów, które zdecydują się odejść od węgla. To są bardzo duże kwoty – 8 miliardów EUR dla Polski, co oznacza ok. 34-35 miliardów złotych na lata 2021-2027. W tym programie zamierzają uczestniczyć Śląsk, Dolny Śląsk oraz Zagłębie Konińskie, ale niestety brakuje wśród nich Bełchatowa. Ubolewam nad tym, co nie zmienia faktu, że nie jest jeszcze za późno i jeśli taka będzie wola polityczna, my również możemy przystąpić do tego programu. Warunkiem jest jednak opracowanie strategicznego planu transformacji regionu – podobnie jak to robią wspomniane wcześniej regiony górnicze. Czasu nie mamy dużo, gdyż taki plan powinniśmy przygotować w ciągu kilku najbliższych miesięcy, ale jest to jak najbardziej wykonalne. 

Mieszkańcy Bełchatowa, w tym również pracownicy Kopalni Bełchatów, zasługują na to, aby żyć godnie w swoim mieście nie tylko teraz, ale również za 10 i 20 lat. Obecnie mamy kilkanaście lat czasu, aby – kontynuując odkrywkę w Bełchatowie i Szczercowie aż do wyczerpania węgla – równolegle do tego rozwijać region także w innych kierunkach. I nie chodzi tu tylko o transformację energetyczną, ale kompleksowe podejście do rozwoju całego regionu. Uważam, że rozwój Bełchatowa i okolic powinniśmy oprzeć na trzech filarach: 

 1. Energia i gospodarka

Tutaj nadrzędnym celem powinno być utrzymanie tej samej liczby dobrze płatnych miejsc pracy: 1 miejsce pracy utracone w jednym sektorze = 1 nowe miejsce pracy. Drugim celem strategicznym powinno być bezpieczeństwo energetyczne Polski – musimy znaleźć rozwiązanie zapewniające ciągłość dostaw energii, równocześnie wykorzystując istniejącą sieć przesyłową, która jest atutem regionu. 

 1. Rozwój społeczny 

Przemysł to nie wszystko: turystyka, ochrona zdrowia, kultura, rozrywka – a wszystko to po to, aby ludziom żyło się tu po prostu dobrze i aby tworzyć miejsca pracy. 

 1. Transport 

Bełchatów ma dość dobre połączenia drogowe, ale niestety brakuje mu pociągu – nie ma tu stacji kolejowej. Najwyższy czas, aby połączyć to miasto szybką koleją z sąsiadującym Piotrkowem, Łodzią, oraz innymi miastami. 

Co proponuję? Po pierwsze – spotkanie wszystkich zainteresowanych stron, tj.:

 • Przedstawicieli związków zawodowych kopalni i elektrowni
 • Przedstawicieli rządu (Ministerstwo Aktywów Państwowych, Rozwoju, Klimatu, Ochrony Środowiska)
 • Samorząd (Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydentka Miasta, Wójt Gminy)
 • zarządów PGE S.A. oraz PGE GiEK S.A.
 • Organizacje społeczne 
 • Eksperci i naukowcy 
 • Posłanki i posłowie regionu, senator 
 • Europosłowie regionu łódzkiego 
 • Europoseł Jerzy Buzek, który jest sprawozdawcą komisji w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji  

Celem takiego spotkania byłoby wypracowanie wspólnych założeń do strategii rozwoju regionu bełchatowskiego. Potrzebujemy zgody co do ogólnego kierunku zmian dla regionu bełchatowskiego po to, aby ten region otrzymał pieniądze z UE na sprawiedliwą transformację energetyczną i żeby w końcu przejść do działań. 

Po drugie – proponuję panel obywatelski, w którym wzięłoby udział kilkadziesiąt wylosowanych osób, mieszkańców Bełchatowa i okolic.  Chciałabym, aby mieszkańcy tej ziemi mieli wpływ na rozwój regionu, aby podzielili się z nami swoimi pomysłami. Mówię tu nie tylko o pracownikach kopalni czy elektrowni, ale także ich rodzinach. Chciałabym, aby mogły wypowiedzieć się kobiety, młodzież, osoby starsze, a także przedstawiciele innych zawodów, tj. fryzjerki, lekarze, nauczycielki czy właściciele sklepów. 

Trzymajcie kciuki, żeby się udało… Bo po deszczu zawsze wychodzi słońce ☺ 

Anita Sowińska 

ZAŁĄCZNIKI: 

List od związków zawodowych 

https://drive.google.com/file/d/1uZD3cAWZSTFKOEPPtyzHOpy3gHnhSTN_/view?usp=sharing

Odpowiedź Posłanki Anity Sowińskiej

Odpowiedź-na-pismo-z-dn.-25.05.2020_A.Sowińśka

udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email